Lapszemle : Blogin: Trianon velünk él, és sosem temettük el |
Blogin: Trianon velünk él, és sosem temettük el
2009.06.04. 12:57
A Magyarok Világszövetségének tegnapi sajtótájékoztatója után a vezetőség szabad beszélgetésbe kezdett. Az Igazságot Európának! című petícióban kérik az igazságtalan döntés felülvizsgálatát. Idős, egész életüket a magyarság szolgálatában eltöltött, sőt ötvenhatos veteránok keseregtek ugyanazon, mint a mai huszonéves nemzeti szellemű fiatalok. Hát nem változik itt már semmi sem? Talán megmosolyogtató, de a szlovákok vagy románok jelentős része valóban képes elhinni, hogy mai politikai ellenzék erőszakos határrevízióra is képes volna, holott mi tudjuk, hogy ennek semmilyen realitása sincs. De miért gondolják, hogy közel kilencven évvel a szégyenteljes és szeretett hazánkat jogtalanul szétmarcangoló békediktátum után mi ilyesmire készülhetnénk? Mert tudják jól: ők megtennék ma is, annyira szeretik a hazájukat.
Aztán megszólalt a rádió. Éreztük... nem: tudtuk, hogy valami nagyot fog mondani. Egy pillanatig olyan volt, mintha meredek szikla tetején álltunk volna, mely alatt fekete mélységben hömpölygött a semmi, s a szikla inogni kezdett...
Nagyot mondott: a bécsi döntést mondta. Felugráltunk. Tülekedtünk a térkép körül, kezünk reszketve markolta a ceruzát, azt hittük, elpattannak az idegeink. S egy női hang mondta az új határt:
– Kötegyán... Várad alatt... Gyalu alatt... Kolozsvár alatt...
– Kolozsnál északkeletre fordul... Szentgotthárd alatt...
Falunk nevére még a csend is jégtömbbé fagyott... s mondta tovább...
– Köbölkút... Bánd... Nyárádtő... Balavásár...
Már akkor jéggé s kővé fagyva álltunk. A könny is, mely elindult, szemünkbe dermedt. Soha ennyi súlyos érzés nem viharzott át egyszerre szívünkön. Ekkora öröm, s ekkora fájdalom. Hallgatott rég a rádió, s a falunk neve még ott sajgott a szoba négy falán, szúrt és égetett, s mi álltunk kereken a térkép körül, izzó, könnyes szemmel, csak néztük egymást és nem szóltunk semmit.
Wass Albert: Jönnek! (részlet)
Egy társadalomszociológiai alaptézis szerint, ha egy csoport elveszíti tagjainak kétharmadát, az a csoport a teljes megsemmisülés felé halad. Magyarország elvesztette területének kétharmadát, népességének több mint felét úgy, hogy a diktátum elfogadását meghamisított adatokkal érték el, ahogyan ez a későbbi nyilatkozatokból, például Lloyd George szavaiból kiderült. A szabadkőművesek francia nagypáholyának vezetője a döntést hozók ismert szabadkőműves tagsága miatt csak annyit mondott: a szabadkőművesség nincs sehol, de a szabadkőművesek mindenütt ott vannak.
Trianonról beszélni kell, soha nem lehet megunni és elfogadni sem. Az, ha nemzeti tragédiánk nem elkendőzzük, hanem beszélünk róla, éppen tisztelgés honunk előtt. Az magyar ember, akinek fáj Trianon, és ezt nem szégyelli kijelenteni. Örökké fáj, ami bennem fáj! Trianon véres sebeket szakít ma is a lelkünkön, mert nem tudtuk meggyászolni, elrejtették, jelentéktelen színben tüntették föl, sőt büntették is. Mikor lehetőségünk nyílt volna revideálni a döntést, jóvátételt kérni vagy csupán egy bocsánatkérést követelni, Magyarország hazaáruló vezetői mindig elfordították az arcukat, nemzetünk pedig soha nem ért végére a gyászmunkának. A magyarság lelki alkatának, mentális állapotának és a ránk olyannyira jellemző honfibúnak egyik legnagyobb oka, hogy nem gyászolhatjuk, ami elveszett, de már nem lehetünk büszkék arra sem, ami a mienk. Ezt azok is érzik, akik nem is tudnak a trianoni döntésről, de nem értik, miért ilyen a nemzet.
Szép kincses Kolozsvár, Mátyás büszkesége,
Nem lehet, nem, soha! Oláhország éke!
Nem teremhet Bánát a rácnak kenyeret!
Magyar szél fog fúni a Kárpátok felett
Ha eljő az idő – a sírok nyílnak fel,
Ha eljő az idő – a magyar talpra kel,
Ha eljő az idő – erős lesz a karunk,
Várjatok, Testvérek, ott leszünk, nem adunk
Majd nemes haraggal rohanunk előre,
Vérkeresztet festünk majd a határkőre
És mindent letiprunk! – Az lesz a viadal!! –
Szembeszállunk mi a poklok kapuival!
József Attila: Nem, nem, soha! (részlet)
Feldolgozhatatlan, példátlan esemény és igazságtalanság, melyet elszenvedett ez a nemzet. Közel hétszáz éves alkotmányát, a Szent Korona egyedülálló eszmeiségét tették tönkre a döntéssel, melyet már előre kiterveltek, majd hamis tényekkel jogos területi követelésnek vagy bosszúnak neveztek el.
Pedig korábban nem létező államokat, Csehszlovákiát és Jugoszláviát hozták létre és a történelemben valaha volt méretüknél sokkal nagyobbra duzzasztották, mint Romániát. Magyarország folyóit, melyeket a magyar föld issza, elfoglalták a hódítók s azt kérték: fogadjuk el, mert ezt érdemeljük! A nemzetközi jog a magyarság védelmében nem járt el, a magyargyűlölet pedig gyökeret vert és a mai napig felüti a fejét.
Azt hazudták és hazudják ma is saját iskoláinkban, hogy Magyarország felelőssé tehető az I. világháború kirobbanásáért, s ezzel a magyar anyanyelvű, de szívükben megtört, nemzetáruló tanárok generációk fiatalságába próbálnak bűntudatot ültetni, úgy tesznek, mintha akár ez a tett is legitimálná egy nemzet széttépését, etnikumának későbbi irtását. Pedig minden magyar tudja meg és mondja el: Magyarország az Osztrák-Magyar Monarchia tagjaként volt cselekedni kénytelen, melynek hadügyi döntéseit már 1867 óta a bécsi hadügyminisztérium hozta meg. Bécsben döntöttek, és a Koronatanácsban egyedül Magyarország tiltakozott a háború kitörése ellen! 1914. július 7-én gróf Tisza István kérte a Monarchiát, másnap pedig személyesen Ferenc Józsefnek írott levelében jelezte, hogy ne lépjünk háborúba. Mikor biztossá vált, hogy hazánk akarata nem teljesül, jegyzékbe foglaltatta, hogy győztes háború esetén sincsenek Magyarországnak területi igényei. A miénk az, amit Isten nekünk kimért, nem kérünk egyetlen tölggyel sem többet a világból!
1918. október 31-én szerettei láttára, a saját otthonában meggyilkolták Tiszta Istvánt.
Trianon gyászos napján, magyarok,
Testvéreim, ti szerencsétlen, átkos,
Rossz csillagok alatt virrasztva járók,
Ó, nézzetek egymás szemébe nyíltan
S őszintén, s a nagy, nagy sír fölött
Ma fogjatok kezet, s esküdjetek
Némán, csupán a szív veréseivel
S a jövendő hitével egy nagy esküt,
Mely az örök életre kötelez,
A munkát és a küzdést hirdeti,
És elvisz a boldog föltámadásra.
Nem kell beszélni róla sohasem?
De mindig, mindig gondoljunk reá!
Juhász Gyula: Trianon (részlet)
Ha a vesztes háború következménye lett volna Magyarország feldarabolása, hogyan magyarázzák azt, hogy már a háború előtt és kezdetén is szó esett róla? 1914. július 23-án az Oroszország, Szerbia és Románia között létrejött katonai egyezmény olyan magyar területeket ígért Szerbiának, amely területen szerb sosem élt. Bár a belgrádi szerződés aláírásakor Oroszország már nem is létezett, a Szovjetunió pedig nem volt tagja az antantnak, az ígéretet a hatalmak mégis teljesítették.
Ha pedig valóban a háború kirobbantásáért hibáztattak minket (mint láttuk: azt is jogtalanul, hiszen a döntést Bécsben hozták), akkor miért került 4026 km2 ahhoz az Ausztriához, amely a háború alatt végig ugyanahhoz az államhoz tartozott, mint Magyarország, és több felelősség terheli a háború kirobbanásáért, mint az azt ellenző Magyarországot?
Elvették, s most véle nagyra vannak,
Törött, véres kardját a magyarnak;
De míg minden nép a sírját ássa,
Van szava, hogy világgá kiáltsa:
Csak mi, csak mi ne verjük kebelünk,
Csak mi, csak mi emeljük fel fejünk,
Tiporhatják szűz tiszta igazunk,
Csak mi, csak mi ne hagyjuk el magunk!
De hirdessük gúzsba kötött kézzel,
Sebes ajakkal, lázadó vérrel,
Idézve menny s pokol hatalmait:
Hogy béke nincs, hogy béke nincsen itt!
Kezünk bár nem pihen a kardvason,
A szíveinkben nem lesz nyugalom,
Jöhetnek jövő századok, s megint
Csak felszakadnak régi sebeink.
(...)
Most Lomnic ormán rakjunk nagy tüzet,
Trianonig lobogjon üzenet,
Hogy megroppant bár karunk ereje,
Nem nyugszunk bele!
Nem nyugszunk bele!
Reményik Sándor: Nem nyugszunk bele (részletek)
A falvak lakói nem törődtek bele, hogy elszakították őket Magyarországtól. Az emberek szenvedtek és hazájukért fegyvert is ragadtak. 1923-ban tíz hűséges falu harcolta ki, hogy hozzánk tartozhasson. Ezen faluk többségének népessége nem is magyar, hanem német és horvát nemzetiségű volt, de Magyarország a Szent Korona országaként a Korona tanát gyakorolva inkább jelentettek otthont a magyarországi németeknek, mint a német ajkú Ausztria! E tíz visszatérő falu neve tiszteletünk jeléül álljon e helyen:
Alsócsatár
Felsőcsatár
Horvátlövő
Kisnarda
Nagynarda
Magyarkeresztes
Németkeresztes
Ólmod
Pornóapáti
Szentpéterfa
A háború alatt népességével arányban Magyarország vesztette el a legtöbb lelket: a magyarság lélekszámának 15%-át. A háború után azonban tovább gyilkolták a magyarokat; Kárpátalján és Szolyván 18 000-en nyugszanak közös sírban, Szerbiában pedig 40 000 magyart mészároltak le. Az 1947-ben aláírt párizsi szerződés a trianoni folytatásának tekinthető, bizonyos szempontból még túl is tett azon.
Az országunkat megcsonkító és nemzetünket megnyomorító, jogtalan és nemtelen döntéseket senki sem bírálta felül, Európa megfeledkezett arról a nemzetről, mely állandóan védte a nyugatot, s ezért nélküle talán a tengerentúlon sem jöttek volna létre államok. A legnagyobb bűn, amelyet elkövethetünk az áldozatokkal és hazánkkal szemben, ha nem küzdünk az igazságunk mellett, ha feladjuk.
De mi nem adjuk fel! Nem, nem, soha!
|